DARUJTE

Milovníky sportu i přírody přilákal v sobotu 3.9. do Libhoště už čtvrtý ročník Tour de aleje. Více než stovka cyklistů podpořila na benefiční jízdě Poodřím výsadbu stromů, ochranu brouka páchníka i provoz ekoporadny Arniky.

“Dovolím se ohlédnout za cyklistickou akcí, kterou ve spolupráci s organizací Arnika mohla poprvé hostit obec Libhošť. Dopolední vyjížďky se zúčastnilo více než sto cyklistů z řad dětí i dospělých. Pro cyklisty bylo připraveno několik zastavení, například velmi zajímavé povídání o včelách v podání našeho Libhošťského včelaře Luďka Klinkovského, dále divadélko pro děti a komentované zastávky v CHKO Poodří o sadovnictví, výsadbách alejí a rozvoje MAS Regionu Poodří. Na trati čekalo na cyklisty i několik občerstvovacích stanic. V cíli čekala na účastníky cyklojízdy bohatá tombola a občerstvení, které připravili Libhošťské spolky. Obec Libhošť dále pro všechny návštěvníky akce v průběhu odpoledne až do nočních hodin připravila několik hudebních koncertů. I když jsme hostili cyklojízdu Tour de Aleje 2022 poprvé myslíme, že akce proběhla skvěle, k čemuž dopomohlo příznivé počasí a dobrá nálada všech účastníků. Závěrem děkujeme všem spoluorganizátorům akce za spolupráci a přejeme ať jsou budoucí ročníky Tour de Aleje minimálně stejně tak vydařené jako ten letošní.” za obec Libhošť, Ing. Jiří Petrovský, starosta.

Na kratší trase se mohli nejmenší účastníci v lese Roveň seznámit s včelařským řemeslem, životem včel, ochutnat med přímo z plástve a pobavit se u pásma písniček a pohádky O třech prasátkách nebo projet na lodičce po rybníku. Účastníci delší trasy se navíc seznámili s historií lesa Roveň, volskou stezkou, která tudy v minulosti vedla, starými odrůdami ovoce v Bartošovickém sadu a nechybělo ani povídání o brouku páchníkovi skrytě žijícímu ve starých vrbách.

V cíli na účastníky čekala prezentace elektrokol, ekohrátky a výtvarné dílničky, výstava Za starými stromy v Poodří a setkání s netopýry, které připravila členka organizace ČESON. Vyvrcholením letošní Tour de aleje byla bohatá tombola, kterou pěknými cenami podpořili zejména Čisté dřevo. s.r.o., DK Cyklosport Studénka, obec Libhošť, Rodinné včelařství Klinkovský a Včelí farma Skalička, Nakladatelství Kazda nebo Výstaviště Černá louka.

A jak se líbila cyklojízda jejím účastníkům? Na otázku, jak se líbila trasa a program na ni dvanáctiletá Lucie odpovídá: „Bylo to fajn, i dobrodružné, jak jsme tam jeli tou úzkou pěšinkou v lese, to bylo zajímavé. I ty zastávky po trase. Líbilo se mi třeba v tom sadu, jak jsem se něco dozvěděli o různých odrůdách a tak, protože já moc odrůdy neznám, bylo to pro mne zajímavé.“

Poděkování poslali i Gerykovi: „Dobrý den, chtěli bychom Vám pochválit velmi podařenou sobotní cykloakci. Moc jsme se my i s dětmi bavili, bylo to super. Děti byly unešené z možnosti projet se na loďce i prostředí kolem rybníku bylo moc hezky upravené. Také trasa, komentované zastávky se líbily a rovněž pestré občerstvení. Užili jsme si to."

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

Výtěžek z dobrovolného vstupného pomůže Arnice chránit krajinu se vzrostlými stromy a alejemi. Tour de aleje se konala v Poodří už počtvrté, letos za podpory Moravskoslezského kraje a pod záštitou starosty obce Libhošť Ing. Jiřího Petrovského.

 

 


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.