DARUJTE

S výsadbou Arnice a ČSOP Studénka pomohli žáci základních škol ze Studénky, Staré Vsi nad Ondřejnicí a dobrovolníci. S jejich ošetřováním v nejbližších letech pomohou Arnice obce, hasiči a další místní spolky.

Stovky kůlů, metry plastového pletiva a úvazků, souhlasy vlastníků pozemků. To vše Arnika a ČSOP Studénka museli zajistit, aby v listopadu mohl vypuknout sázecí maraton v Poodří.

Žáci základních školy Františka Kardinála Tomáška a Základní školy ve Staré Vsi nad Ondřejnicí si přišli vysadit svůj stromek a naučit se, jak se to správně dělá. Díky nim vznikla nová stromořadí na obecních pozemcích, čtyřicítka dubů v nivě Odry u Petřvaldíku a čtyřicítka hrušní podél polní cesty v Košatce nad Odrou.

Dobrovolnický víkend u Kunína byl ve znamení nepříznivého počasí, přesto se dvacítce dobrovolníků a Mladým hasičům ze Studénky podařilo vysadit 260 nových hrušní a dubů.  Stromy pro pestřejší krajinu a pro brouka páchníka pomohli sázet hlavně lidé z Poodří, ale také z Frýdecka, Karvinska a Hané.

O výsadbu mají stále častěji zájem soukromí zemědělci v Poodří. Stromořadí vytvoří přirozený lem polních cest, rozčlení pozemky a časem bude plnit významné ekologické funkce. Jedno takové stromořadí čítající 20 doubků vysázeli členové ČSOP Studénka v Mankovicích. 

Výsledkem letošních sázecích akcí pro veřejnost je 360 mladých dubů a hrušní vysázených v Poodří jako lem budoucího lesa či stromořadí podél polní cesty. 

„Letošní sázecí maraton byl fajn. Počasí si sice s námi pohrálo, ale vše dopadlo dobře a je vysazeno. A všem sázečům velké díky!“, říká Petr Libosvár z ČSOP Studénka.


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.