DARUJTE

Víte, že brouk páchník nežije jen v Poodří, ale i v Jižních Čechách? Také tam se pořádně starají o letité stromy, aby měl vzácný brouk kde bydlet. Proto jsme se s Arnikou vydali do Jihočeského kraje a s tamními ochránci se podělili o cenné zkušenosti.

Biotopy páchníka -  mohutné duby  na hrázích jihočeských rybníků - ošetřují arboristé z plošiny. Podívejte se, jak jsme to zjistili a co všechno jsme viděli u Vrbenských rybníků a v zámeckém parku Blatná. Navštívili jsme projektový tým South LIFE a přímo v terénu debatovali o tom, jak chránit stromy s dutinami, biotopy vzácného páchníka hnědého.

Na inspirativní setkání s týmem South LIFE se do Jihočeského kraje s Arnikou vypravili projektoví partneři z Ostravské univerzity a ZO ČSOP Studénka, arboristé, zástupce Správy CHKO Poodří a obce Stará Bělá. Zkušenosti využijí arboristé v Poodří už letos v zimě při ořezávání vrb na hlavu. Na jaře pak proběhne sázení dubů a hrušní.

Oba projekty LIFE Osmoderma a South LIFE pomáhají zachovat v naší krajině staleté stromy s dutinami nejen pro ohroženého páchníka hnědého.


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.