DARUJTE

Spolek Arnika v zámeckém parku ve Studénce předal ceny vítězům prázdninové hry Tour de aleje 2021 a představil příběhy stromů na fotografiích. Zápisné ze hry poputuje na nákup sazenic dubů a starých odrůd hrušní, výsadbového materiálu a výsadby nových stromů a alejí v chráněné krajinné oblasti Poodří. Čtvrtý ročník akce se konal v rámci projektu na ochranu brouka páchníka hnědého a kampaně Zachraňme stromy.

Slavnostní den proběhl první říjnovou sobotu. Vítězové od pořádajícího spolku obdrželi dárkové balíčky z medové farmy Skalička, opasky z recyklovaných veloduší Boio, knihy se stromovou tematikou a vstupenky do Muzea kuriozit v Pelhřimově nebo na Slezskoostravský hrad. 

Výstava fotografií Za starými stromy v Poodří přiblížila příběhy stromů, jejich význam a historii. Součástí byla navíc umělecká díla žáků mateřských a základních škol, která soutěžila ve hře Staré stromy a jejich obyvatelé.

Během akce si návštěvníci mohli prověřit znalosti v kvízu, poslechnout si vyprávění výtvarníka Václava Šípoše o krajině a kreslení a nechat se od umělce zvěčnit na památku.

Prázdninové hry se zúčastnilo 17 týmů z celé České republiky. Poodřím se mohli toulat na kole i pěšky celé prázdniny, inspirací jim byl speciální online průvodce a herní plán, ve kterém si mohli vyzkoušet zábavné úkoly jednotlivci i rodiny. 

A jak to viděla jedna z návštěvnic?

“Moc ráda se přidávám k pořádaným aktivitám, nebo alespoň přispěju finančně. Sobotní vernisáž byla velmi příjemným setkáním se zápalenými lidmi, rodinami s dětmi, pro které je vztah k Poodří a ochraně samozřejmý. 

Poodří je krajina mého dětství. Před padesáti a více lety jsme zde pořádali foglarovské výpravy za dobrodružstvím, bruslení na slepém rameni řeky, trhali březnové kytičky sněženek pro mámu a babičku, jezdili na letní tábory na horním toku Odry se stavěním dočasných hrází a koupali se ve vzniklých nádržkách, jezdili na kole, později se z Poodří stalo místo randění. V dospělosti jsem se posunula dále po proudu a k řece se stále vracím - už ne za dobrodružstvím, ale za krásou.

Tour de aleje je krásná a promyšlená aktivita, díky za ni,” říká Jarmila Burešová z Ostravy.

A na závěr trochu pohádkové poezie, kterou pro páchníka složil výtvarník Václav Šípoš.

Víte co je ,páchník'?,
a že hrušky mohou mít
sto let, ba dvě stě?

Za starými stromy z Poodří
stačilo dnes vyjít
do zámeckého parku
ve Studénce, protože Poodří
stále žije se svými páchniky,
netopýry, vrbama a kotvicema,
mají totiž tak trochu svého
patrona mezi ochranáři - tedy ČSOP.

Poseděl jsem tedy v parku
coby doprovodný program,
tím hlavním ale o kom se hovořilo,
a byl zde i vystaven,
byl Páchník
-brouk co bydlí ve stromech.

S těmi stromy je to stejně jako u lidí,
ti mají také své původy, kořeny a jablka,
co nepadají daleko od stromu,
a mají brouky v hlavě.

Všem příznivcům a hráčům z celého srdce děkujeme. Jen díky vám všem Poodří žije!


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.