DARUJTE

Úvodní setkání partnerů projektu a projektového týdnu proběhlo 19.-20.9 2018 v Bartošovicích. V pátek 21.9. 2019 proběhla také první tisková konference za účasti novinářů i reportérů, kteří s řešitelským týmem zavítali i do projektového území.

"Pestrou mozaiku vodních toků, lužních lesů, luk, rybníků, tůní a močálů Poodří, které je chráněným územím evropské soustavy nejcennějších částí přírody Natura 2000, doplní mladé stromky. Kromě topolů, dubů a vrb přibudou staré odrůdy hrušní. Za pár let se tam lidé budou moci scházet ke společné sklizni ovoce pro výrobu lokálních potravin. První výsadba hrušní proběhne letos v říjnu v Jeseníku nad Odrou. Evropská komise hradí pouze část nákladů na výsadbu, několik milionů korun musí zaplatit organizátoři ze svého. Lidé proto mohou výsadbu podpořit příspěvkem do veřejné sbírky.

O měsíc později arboristé v Bernarticích ořežou vrby, v průběhu několika let také pomohou lípám od jmelí a ošetří staré duby, aby jim prodloužili život. O stromy budou pečovat s místními zemědělci tradičním a šetrným způsobem. Práci arboristů mohou lidé sledovat - počítá se s výpravami pro školy nebo exkurzemi pro rodiny s dětmi. Připravena bude také soutěž a výstava fotografií.

„Za symbol naší práce v Poodří jsme si vybrali brouka páchníka. Málokdo ho mohl vidět, protože žije v dutinách starých stromů. Je velice vzácný - přežívá pouze v místech se zachovalou a čistou přírodou, kterých v Evropě není mnoho. Rozšíření páchníka bude důkazem, nakolik jsme přírodě pomohli. Jeho přítomnost znamená, že v Poodří přežijí i další ohrožené druhy rostlin a zvířat, a že se nám tento krásný kout naší vlasti podaří zachránit pro další generace,“ říká Marcela Klemensová z Arniky..."

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde. 


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.