DARUJTE

Údolí Baryče je dobře známý krajinný park v okolí Wroclawi, svým charakterem připomínající naše Třeboňsko nebo Poodří. Právě zde se odehrává zajímavá aktivita našich partnerů v projektu na ochranu páchníka, Nadace Ekozvoje.

V obci Walkowa zde zakládají Sad biodiverzity pro záchranu místních starých odrůd jabloní. Projekt kombinuje prvky ochrany tradic a biodiverzity ovocných dřevin s ekologickou výchovou a osvětou, ale také podporou lokální ekonomiky – ekologické poznávací turistiky i místních produktů. Sad bude nabízet i štěpy starých odrůd pro sadaře a zahrádkáře.

Kromě samotného sadu s výsadbou 70 jabloní místních odrůd postavili na místě sušárnu na ovoce a pec/grilu pro pečení jablečných koláčů a zákusků, včetně v Polsku nesmírně oblíbené šarlotky.

Sad je rovněž místem pro nejrůznější dílny a semináře pro děti i dospělé o využití místních zdrojů, od pletení z vrbového proutí až po recyklaci a kompostování.

A podobně jako v Polsku obnovují sady jabloňové, v Poodří využíváme místní staré odrůdy hrušní a vytváříme hrušňová stromořadí. Hrušně mají výhodu, že je nenapadá jmelí a relativně brzy mohou vytvořit dutiny. Zaznamenali jsme výskyt páchníka právě v jedné takové krásné staré hrušce přímo v místní zahradě.

 

Zpracoval: Vlastimil Karlík, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 604 774 153

Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří - LIFE 17 NAT/CZ/000463 je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.